جوابیه دفتر دکتر «روازاده» به گزارش روزنامه «شرق»


روزنامه «شرق» در گزارشی تحت عنوان «تقدیر از مخالف سرسخت علم پزشکی در دانشگاه تهران» در شماره روز دوشنبه 4 شهریورماه 1398، سخنانی خلاف واقع، باطل و بدون سند و مدرک متقن را نسبت به حکیم حسین روازاده به کار برده است که با توجه به حجم اتهامات و شبهات تخریبی علیه ایشان، جریده مذکور می‌بایست براساس قانون مطبوعات – فصل ششم ماده 23-  دو برابر گزارش خود را در قالب جوابیه در همان صفحه منتشر کند تا باعث تنویر افکار عمومی و آگاهی مخاطبان شود.  
در گزارش روزنامه «شرق» به دروغ و گزافه عنوان شده که حکیم حسین روازاده، یک روز نیز در رشته علوم پزشکی، تحصیل نکرده‌اند. کافی بود خبرنگار و نگارنده گزارش با تنها مرجع صدور شماره نظام پزشکی تماسی حاصل می‌کرد تا باطل‌بودن این ادعا مشخص شود. حکیم روازاده دارای مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه تهران با شماره نظام پزشکی 58290 است. از سویی، ایشان مخالف علم پزشکی کلاسیک نیستند و از طب اسلامی - ایرانی در کنار علم پزشکی برای تشخیص و درمان بیماران استفاده می‌کنند. انتظار می‌رفت، روزنامه «شرق» که مدعی فعالیت رسانه‌ای حرفه‌ای است، با چنین ادبیاتی، شغل شریف خبرنگاری را خدشه‌دار نمی‌ساخت. حال آنکه ایشان، علاوه بر دکترای پزشکی دانشگاه تهران، دارای تخصص در زمینه طب‌ سنتی و گیاهان دارویی و همچنین دکتراي تخصصی از کشور ایتالیا هستند حال آنکه ذکر عناوین مقالات حکیم روازاده در مجلات تخصصی داخلی و خارجی و کسب ده‌ها تقدیرنامه در همایش‌های مختلف، در وقت و حوصله مخاطبان نیست. حتی روزنامه‌نگار جریده «شرق»، زحمت جست‌وجو در ویکی‌پدیا را نیز به خود نداده، در حالی که افراد عادی نیز به راحتی می‌توانند در فضای مجازی تخصص، سوابق و افتخارات حکیم حسین روازاده را جست‌وجو کنند!
کسب «پدر علم طب‌ سنتی»، افتخاری است که توسط بزرگان و افراد برجسته علوم پزشکی و طب ایرانی - اسلامی، به حکیم روازاده اعطا شده و زیرسؤال‌بردن این افتخار توسط روزنامه «شرق» جای بسی تردید درباره اهداف پنهان و پشت پرده حملات و تخریب علیه ایشان را دارد. در گزارش روزنامه به انتقادات و واکنش مقامات وزارت بهداشت و افراد دیگر نسبت به ادعاهای حکیم در زمینه طب‌ سنتی سخن به میان آمده که در طول چند دهه گذشته، بارها تکرار شده است و در این بین ذکر چند نکته ضروری است.
 نخست باید دید اینکه تجویزات و روش‌های درمانی حکیم روازاده که برگرفته از اصول طب ایرانی - اسلامی است، قلمرو ثروت و قدرت کدام بخش‌های مافیایی در حوزه درمانی و دارویی را با خطر روبه‌رو ساخته است؟ منافع چه کسانی در میان است که این‌گونه هتاکانه علیه ایشان مقالاتی در روزنامه‌های مدعی منتشر می‌شود؟ چرا طب‌ سنتی با هزاران سال سابقه برای توسعه و پیشرفت در مملکت اسلامی، این‌گونه باید با موانع روبه ‌رو شود؟ پاسخ به این سؤالات، دلایل بسیاری از مخالفت‌های داخلی و خارجی را روشن می‌کند. کافی است درباره قدرت مافیای دارویی یک جست‌وجوی ساده کنید. در خبری آمده بود که یک داروی شیمیایی با خطر کشنده‌بودن در سطح داروخانه‌های کشور توزیع می‌شود و با وجود اعلام سمی و کشنده بودن، به خاطر قدرت مافیای فاسد دارو، هیچ اقدامی برای جمع‌آوری آن صورت نمی‌گیرد. (به اظهارات محسن جلواتی؛ قائم‌مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت رجوع شود.)
دوم آنکه سابقه خدمت حکیم روازاده به مراجعه‌کنندگان و درمان بیماران دارای چند دهه قدمت است. فعالیتی که همراه با مجوز و با رضایت مراجعه‌کنندگان همراه بوده است. آیا برای روزنامه  «شرق» این سؤال پیش نیامده، چرا با وجود انتقاد و مخالفت وزارت بهداشت، ایشان سابقه چند دهه درمان بیماران و چندین مطب و دفتر در تهران و شهرهای دیگر دارند؟ چرا وزارت بهداشت یا مراجع قضائی و بازرسی اقدام به پلمب یا برخورد با ایشان نکرده‌اند؟ این در حالی است که بدون هیچ اغراقی، در طول سالیان اخیر مراجعه‌کنندگان به حکیم روازاده از سایر نقاط کشور روز به روز بیشتر می‌شوند. کسانی که برای درمان بیماری و دردهای خود هیچ پاسخی از روش‌های مرسوم و کلینیکی نگرفته‌اند، تنها با یک یا چند بار مراجعه به مراکز درمانی ایشان و با به‌کار‌بردن روش‌های طب ایرانی و اسلامی به طور کامل بهبود پیدا کرده‌اند. درمان برخی از بیماران سرطانی و صعب‌العلاج، افتخاری است که مثمرثمربودن چنین روش‌هایی را به اثبات رسانده است.
 
کنفرانس طب ایرانی - اسلامی با مجوز وزارت علوم برگزار شد
روزنامه «شرق» مدعی شده که «اولین دوره کنفرانس بین‌المللی طب ایرانی - اسلامی و مجمع جهانی طب ابوعلی سینا»، بدون مجوز و آگاهی وزارت بهداشت و سازمان‌های دیگر برگزار شده و مسئولان نسبت به برگزاری آن اعلام بی‌اطلاعی کرده‌اند. این در حالی است که کنفرانس با مجوز وزارت علوم در روزهای دوم و سوم شهریور ماه در دانشگاه تهران برگزار شد و خبررسانی آن نیز پیش از برگزاری صورت گرفت و بدیهی است که اگر این اقدام بدون مجوز بود، مسئولان مانع از برگزاری این کنفرانس در یکي از مهم‌ترین دانشگاه‌ها می‌شدند.  متأسفانه گزارش مذکور به گونه‌ای یک‌طرفه، کینه‌توزانه و ناآگاهانه درباره طب‌ سنتی سخن به میان آورده که گویی درباره کلاهبرداری، شیادی و فعالیت غیرقانونی سخن می‌گوید! به این بخش از گزارش توجه کنید: «موضوع آنچه طب اسلامی و سنتی خوانده می‌شود مدت‌هاست به موضوعی مناقشه‌برانگیز بدل شده و مسئولان رسمی وزارت بهداشت آن را خطری برای سلامتی مردم می‌دانند».  حال آنکه نزدیک به یک دهه پیش حوزه طب ‌سنتی ایرانی و اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های درمانی در قالب معاونت در وزارت بهداشت شروع به فعالیت کرد. البته ساختار معاونت با توجه به ضرورت‌هایی در سال 95 به دفتر طب ‌سنتی تغییر یافت تا در سازوکاری سبک‌تر زیر نظر مستقیم دفتر وزیر به ارائه خدمات بپردازد. در سال 1386 رشته طب‌ سنتی در مقطع دکترای تخصصی و در سال 1387 رشته داروسازی سنتی و پس از آن رشته تاریخ علوم پزشکی به عنوان رشته‌های دانشگاهی وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند. علاوه بر این در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان، طب‌ سنتی بخش قابل توجهی از نظام درمانی آن کشورها را در بر گرفته و خدمات این بخش شامل پوشش بیمه می‌شود. براساس پیش‌بینی‌ها سهم بخش پزشکی و دارویی طب‌ سنتی در سال 2050، بیش از 5 هزار میلیارد دلار خواهد بود. با چنین اعداد و ارقامی و همچنین پیش‌زمینه‌ای که ایران در حوزه طب‌ سنتی و ایرانی – اسلامی دارد، می‌بایست سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای آموزش و توسعه آن و صادرات محصولات سنتی دارویی صورت گیرد. طبی که متکی به تجربه هفت‌هزار‌ساله پیشینیان ما و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام است و برای برخی شیوه‌های درمانی آن نظیر حجامت، فصد و... در کشورهای اروپایی کلینیک‌های مجزا و مختلفی به راه افتاده است.
درخواست از رئیس‌جمهور برای تشکیل سازمانی مستقل درباره طب ‌سنتی
به‌تازگی حکیم روازاده در نامه‌ای به رئیس‌جمهور محترم کشور، جناب دکتر حسن روحانی، خواهان ایجاد یک سازمان اختصاصی و مستقل از وزارت بهداشت شده‌اند تا متولی طب ایرانی- اسلامی شود و از سوی منتخبی از پزشکان مسلط به این حوزه اداره شود.
یادآور می‌شود که مشخص نیست در سرزمینی که بزرگانی مانند حکیم ابوعلی سینا در سده‌های قبل آثار فاخری در باب طب ایرانی- اسلامی به نگارش درآورده‌اند و هم‌اکنون آثار آنها در مهم‌ترین دانشگاه‌های پزشکی جهان تدریس می‌شود، چرا تلاش‌های بسیاری برای سرکوب طب ‌سنتی ایرانی– اسلامی صورت می‌گیرد؟ حکیم روازاده بارها درباره محصولات تراریخته هشدار داده‌اند؛ ولی به جای برخورد با مافیای واردکننده محصولات تراریخته، مطبوعات و رسانه‌های کشور از سوی این مافیا به اسارت گرفته می‌شوند تا روش‌های ایرانی و اسلامی برای تغذیه و سلامت سرکوب شوند و مورد تخریب و حمله غیرمنصفانه خبرنگاران و روزنامه‌های ناآگاه قرار گیرند. پیشنهاد می‌شود به جای نقدها و تخریب‌های بی‌محتوا و خلاف واقع، مطبوعات برای آگاهی خود و عموم جامعه، به حکیمان طب ایرانی و اسلامی مراجعه کنند تا به صورت علمی درباره درمان‌ها و داروهای سنتی توجیه شوند و این‌گونه بی‌محابا اسیر دست مافیای دارو و تغذیه قرار نگیرند.
در نهایت برای پاسخ به برخی از شبهات مطرح‌شده در گزارش، پاسخی کوتاه داده می‌شود. در گزارش یادشده، چند گزاره به‌عنوان «اظهارات عجیب‌و‌غریب» حکیم روازاده منتشر شده و به‌سرعت ذهن مخاطب را با پیش‌فرضی مواجه می‌کند که گوینده این سخنان، فردی ناآگاه و تهی از دانش علوم پزشکی و تغذیه است. حال آنکه علاوه بر تحریف سخنان، دلایل گزاره‌ها به‌هیچ‌عنوان مطرح نشده است. لاجرم مخاطب بر غیرواقعی‌بودن تجویزات حکم می‌کند که این امر برخلاف رسالت مطبوعات برای آگاه‌سازی است. از‌این‌رو برای هریک از گزاره‌های مندرج در گزارش پاسخی ارائه می‌شود:

ثبت نظر

کد امنیتی