جوابیه دفتر دکتر «روازاده» به گزارش روزنامه «شرق»


• مسواک‌زدن قبل از خواب باعث پوسیده‌شدن دندان می‌شود
حکیم دکتر حسین روازاده همواره توصیه اکید بر پرهیز از مسواک‌زدن قبل از خواب کرده است و اشاره داشته است که حافظان سلامت برای سلامت دندان‌ها بیشتر از دو بار در هفته از شویا استفاده نکنند. با استناد به سخنان حکیم اسماعیل جرجانی، شاگرد برجسته بوعلی سینا، دلایل اصرار ایشان بر تدبیر صحت دندان‌ها به وضوح تبیین می‌شود.از فحوای کلام سید جرجانی در الاغراض‌الطبیه و المباحث‌العلائیه، ج۱، ص ۵۸۳ چنین برمی‌آید که بخاراتی که از اخلاط در حال جوشش درون معده بر‌می‌خیزد، سبب تغییر رنگ دندان و فاسد‌شدن آن می‌شود؛ بنابراین شب‌هنگام که غذا داخل معده می‌ماند، این دخان‌ها و بخارها فراوان‌ترند؛ پس استفاده از مسواک و سنون (گرد شویا) بافت دندان را پاک کرده و فضا را برای جذب این دخان‌ها فراهم‌تر می‌کند؛ از این نظر است که مسواک‌زدن را هنگام شب ممنوع کرده است. توانایی تخریب دندان‌ها با اسیدها و بخارات دهان به‌قدری زیاد است که نه‌تنها از مسواک‌زدن در شب منع می‌کند؛ بلکه توصیه می‌کند که شب‌ها دندان‌ها را با عسل، شکر سرخ و روغن گُل چرب کرده و بعد بخوابند.
خوردن آب زیاد باعث پيري زودرس و چين‌وچروك صورت می‌شود.
برخلاف این توصیه که «دست‌کم باید روزی هشت لیوان آب نوشید» که متأسفانه به یک توصیه رایج و عمومی تبدیل شده و برخی از متخصصان تغذیه بر این اصل اصرار دارند؛ اما شواهد علمی معتبری برای حمایت از این توصیه وجود ندارد و طبق نظر حکمای طب ‌سنتی حتی ممکن است نوشیدن این مقدار آب در روز مضر باشد. 
در طب‌ سنتی، قواعد مهمی برای آشامیدن آب وجود دارد که شایان توجه است. یکی از آنها این است که فرد فقط زمانی که واقعا تشنه می‌شود، باید آب بنوشد؛ همچنین شرایطی وجود دارد که نوشیدن آب در آن زمان‌ها ممنوع است؛ از جمله هنگام یا بعد از خوردن غذا، حالت ناشتا، بعد از کار سنگین یا ورزش، بعد از خواب، بعد از نزدیکی، بعد از خوردن میوه، خوردن آب گرم بعد از غذای شور و آب سرد بعد از غذای گرم، بعد از حمام، بعد از اسهال.

ثبت نظر

کد امنیتی